Politechnika Krakowska
Politechnika Krakowska

Wystawa  Tadeusz Kościuszko – wizerunki – wirtualna odsłona to jedno z wielu wydarzeń towarzyszących obchodom Roku Tadeusza Kościuszki w Politechnice Krakowskiej. Materiały przedstawione na wystawie pochodzą ze zbiorów Fundacji Imienia Tadeusza Kościuszki, prywatnych kolekcji Prof. Zbigniewa Porady, Prof. Jana Pielichowskiego i życzliwemu wsparciu Mgr Zygmunta Puły.
Wizerunki Patrona Politechniki Krakowskiej przedstawiono w trzech odsłonach: na kartach pocztowych, na banknotach i monetach polskich, na znaczkach Poczty Polskiej. Wirtualna wystawa przedstawia bowiem tylko część obiektów, które można było obejrzeć w Muzeum Politechniki Krakowskiej jesienią 2016, w tym rysunki T. Kościuszki.

Tadeusz Kościuszko na pocztówkach

Tadeusz Kościuszko na banknotach i monetach polskich

Tadeusz Kościuszko na znaczkach Poczty Polskiej

Tadeusz Kościuszko na pocztówkach

Kiedy w 1900 roku H. Sienkiewicz wygrał ogólnopolski konkurs na nazwę karty pocztowej... „Pocztówki” były już tak popularne jak dzisiejszy Facebook. Dostępne szerokim warstwom społeczeństwa przełomu XIX i XX wieku przedstawiały tematy z wielu dziedzin życia. Wąski zbiór wybranych kartek pocztowych
o patriotycznym charakterze z lat 1901 - 2016, ukazuje różnorodność przedstawień wizerunku Tadeusza Kościuszki na przestrzeni ponad stu lat.

 

Przejdź do galerii

Tadeusz Kościuszko na banknotach i monetach polskich

Przedstawiony zbiór obejmuje polskie numizmaty posiadające wizerunek Tadeusza Kościuszki. Banknoty, bilety skarbowe, monety,(obiegowe i kolekcjonerskie), które znalazły się w tej prezentacji wyemitowane zostały w latach 1919 – 1994. Wyjątek stanowi Bilet Skarbowy z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej – nie posiada on wizerunku Naczelnika, ale to z Jego bezpośredniej inicjatywy został wyemitowany
i wprowadzony do obiegu. Miał dodatkowo zasilić skarb państwa podczas powstania 1794 r.
Przez znawców uważany za pierwszy polski banknot.

Przejdź do galerii

Tadeusz Kościuszko na znaczkach Poczty Polskiej

Tadeusz Kościuszko był tak silną i niezwykłą indywidualnością, że już za życia podejmowano próby pisania jego biografii na pamiątkę dla potomnych”/ B. Szyndler/, a pierwszy szkic biograficzny (liczący 18 stron) autorstwa Francuza M. A. Galleta ukazał się już w 1805 r. Oprócz spisywania biografii, postać naszego bohatera narodowego przedstawiano w wielu różnych dziedzinach życia społecznego.
Wizerunek Tadeusza Kościuszki pojawiał się na kolejno emitowanych znaczkach od początku istnienia Poczty Polskiej w 1921 r. aż do współczesności.

 

Przejdź do galerii

Wirtualne Wystawy Muzeum Politechniki Krakowskiej