Wystawa Tadeusz Kościuszko – wizerunki – wirtualna odsłona to jedno z wielu wydarzeń towarzyszących obchodom Roku Tadeusza Kościuszki w Politechnice Krakowskiej. Materiały przedstawione na wystawie pochodzą ze zbiorów Fundacji Imienia Tadeusza Kościuszki, prywatnych kolekcji Prof. Zbigniewa Porady, Prof. Jana Pielichowskiego i życzliwemu wsparciu Mgr Zygmunta Puły. Wizerunki Patrona Politechniki Krakowskiej przedstawiono w trzech odsłonach: na kartach pocztowych, na banknotach i monetach polskich, na znaczkach Poczty Polskiej. Wirtualna wystawa przedstawia bowiem tylko część obiektów, które można było obejrzeć w Muzeum Politechniki Krakowskiej jesienią 2016, w tym rysunki T. Kościuszki.
Tadeusz Kościuszko na pocztówkach
Tadeusz Kościuszko na banknotach i monetach polskich
Tadeusz Kościuszko na znaczkach Poczty Polskiej
Tadeusz Kościuszko na pocztówkach
Kiedy w 1900 roku H. Sienkiewicz wygrał ogólnopolski konkurs na nazwę karty pocztowej... „Pocztówki” były już tak popularne jak dzisiejszy Facebook. Dostępne szerokim warstwom społeczeństwa przełomu XIX i XX wieku przedstawiały tematy z wielu dziedzin życia. Wąski zbiór wybranych kartek pocztowych o patriotycznym charakterze z lat 1901 - 2016, ukazuje różnorodność przedstawień wizerunku Tadeusza Kościuszki na przestrzeni ponad stu lat.
Tadeusz Kościuszko na banknotach i monetach polskich
Przedstawiony zbiór obejmuje polskie numizmaty posiadające wizerunek Tadeusza Kościuszki. Banknoty, bilety skarbowe, monety,(obiegowe i kolekcjonerskie), które znalazły się w tej prezentacji wyemitowane zostały w latach 1919 – 1994. Wyjątek stanowi Bilet Skarbowy z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej – nie posiada on wizerunku Naczelnika, ale to z Jego bezpośredniej inicjatywy został wyemitowany i wprowadzony do obiegu. Miał dodatkowo zasilić skarb państwa podczas powstania 1794 r. Przez znawców uważany za pierwszy polski banknot.
„Tadeusz Kościuszko był tak silną i niezwykłą indywidualnością, że już za życia podejmowano próby pisania jego biografii na pamiątkę dla potomnych”/ B. Szyndler/, a pierwszy szkic biograficzny (liczący 18 stron) autorstwa Francuza M. A. Galleta ukazał się już w 1805 r. Oprócz spisywania biografii, postać naszego bohatera narodowego przedstawiano w wielu różnych dziedzinach życia społecznego. Wizerunek Tadeusza Kościuszki pojawiał się na kolejno emitowanych znaczkach od początku istnienia Poczty Polskiej w 1921 r. aż do współczesności.